Holowanie auta – jak robić to prawidłowo? 5 kluczowych porad

Z pewnością żaden kierowca nie chciałby tego, żeby jego auto zepsuło się na środku drogi i musiało być holowane. Niestety, tego rodzaju sytuacje czasem się zdarzają. Samochody to mimo wszystko tylko mechaniczne sprzęty, które mają swój czas i po iluś latach ulegają usterkom. W takich okolicznościach konieczne może być zaś holowanie. Na szczęście proces ten nie jest nie do wykonania. Da się go spokojnie przeprowadzić, jeśli tylko postępuje się według określonych zasad.

  1. Linka do holowania

Jak powinno wyglądać prawidłowe holowanie? Otóż musi się ono odbywać tylko przy pomocy odpowiedniego wyposażenia. Kluczowym elementem jest tu oczywiście lina. Powinna ona mieć odpowiednią długość i być wystarczająco wytrzymała, żeby sprostać zadaniu, jakim jest ciągnięcie samochodu.

  1. Trójkąt ostrzegawczy

Od holowania nieodłączne jest też wyposażenie samochodu w trójkąt ostrzegawczy, który ma za zadanie zasygnalizować usterkę innym uczestnikom ruchu drogowego.

  1. Odpowiednia odległość

Między samochodem holowanym a samochodem holującym musi zostać zachowana odpowiednia odległość. Wszystko po to, aby wykorzystywana w trakcie tego procesu linka była ciągle napięta i nie poluzowała się, co mogłoby spowodować kolejny wypadek.

  1. Właściwa prędkość

Holując, nie można jechać na łeb, na szyję. Trzeba zachowywać prędkość utrzymaną w granicach rozsądku. To znaczy 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h w obszarze niezabudowanym. Innego typu zachowanie jest w stanie rodzić tylko i wyłącznie same problemy.

  1. Dobra trasa

Poruszając się holującym i holowanym samochodem, trzeba wybierać taką trasę, która pozwoli na jak najmniej problematyczny przejazd. Z pewnością takiemu przejazdowi sprzyja poruszanie się nie po tych najbardziej uczęszczanych drogach, tylko po najmniej uczęszczanych drogach.

Podsumowując, holowanie auta wcale nie jest takie trudne, o ile tylko pamięta się o najważniejszych zasadach związanych z tym działaniem.