Jak często należy przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji?

Obecnie praktycznie wszystkie samochody wyposażone są w klimatyzację. Jest to udogodnienie dające znaczny komfort jazdy, szczególnie w dniach dużych upałów. Jednak to właśnie klimatyzacja sprawia, że w kanałach wentylacyjnych panuje duża wilgoć, a takie środowisko sprzyja rozwijaniu się bakterii i grzybów. Dowiedz się, jak często należy przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji – na czym polega?

Do odgrzybiania klimatyzacji najczęściej wykorzystuje się ozon lub inne specjalne preparaty chemiczne. Metoda ta polega na wykorzystaniu ozonu do odkażenia i odgrzybienia klimatyzacji. Pozwala ona uniknąć potrzeby stosowania środków chemicznych, a przez to, że jest praktycznie bezzapachowa, nie jest uciążliwa dla późniejszej jazdy. Ozon, który dociera do wszystkich elementów instalacji klimatyzacyjnej, skutecznie niszczy wszystkie znajdujące się tam bakterie. Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą środków chemicznych polega na zastosowaniu pianek, które mają silne działanie dezynfekujące. Do kanałów wentylacyjnych klimatyzacji wprowadza się preparat za pomocą elastycznej i długiej rurki. Składniki znajdujące się w preparacie mają siłę zabić wszelkie bakterie oraz grzyby. Po takim oczyszczeniu kanałów klimatyzacji warto również wymienić filtr kabinowy, w którym często rozwijają się grzyby.

Jak często odgrzybiać klimatyzację?

Najlepszą zasadą dotyczącą odgrzybiania klimatyzacji jest robienie tego regularnie przynajmniej raz w roku. Idealnym terminem na tego typu zabieg jest początek wiosny. W tym okresie roku jest niska wilgotność powietrza, dzięki czemu odgrzybianie może być skuteczniejsze, a odczuwalny efekt długoterminowy. Warto pamiętać, że zawsze kupując używane auto, niezależnie od pory roku warto taką klimatyzację odgrzybić. Z kolei nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji zawsze powinien być powodem do jej odgrzybienia, niezależnie od czasu, który upłynął od ostatniego czyszczenia.