W warsztatach samochodowych jednym z podstawowych ofert, które można znaleźć dziś praktycznie w każdym szanującym się serwisie jest tzw. diagnostyka komputerowa. Na czym polega ta usługa? Jakie usterki pozwala wykryć? Czym kierować się przy wyborze miejsca, w którym wykona się odczyt?
Diagnostyka komputerowa to czynność, która polega na sczytaniu z komputera wewnętrznego auta danych dotyczących „kondycji” pojazdu. Dzięki użyciu specjalnego komputera diagnostycznego uzyskuje się informacje o najważniejszych parametrach szczegółowych wielu podzespołów w aucie, wraz ze wskazaniem miejsca i hipotetycznej przyczyny usterki. Komputer do diagnostyki pojazdów wymieni się danymi z komputerem pokładowym pozwalając zdiagnozować kluczowe dla prawidłowego działania samochodu miejsca i układy, w których może występować usterka. Wynika z faktu, że wspomniany system sterujący wewnątrz pojazdu dzięki wbudowanym i odpowiednio zaprogramowanym układom diagnostycznym, jeżeli dojdzie do przekroczenia ustalonych zakresów pracy, komputer pokładowy zapisze kod błędu, który następnie „odczyta” diagnosta.
Używanie komputera diagnostycznego pozwala wykryć usterki systemów bezpieczeństwa takich jak ABS, ASR, ESP, AIRBAG, SRS, EPC, a także awarii ze strony układu paliwowego, czy sterownika silnika. Dodatkowo potrafi skontrolować parametry pojazdu podczas ruchu takie jak: temperatura, silnik, przepływomierz, wskaźniki czy czasy wtrysku. Poza oczywiście samym pobraniem informacji liczy się umiejętność odczytu i analizy danych dostarczonych z pokładu samochodu. Dobrze przeprowadzona diagnostyka komputerowa odznacza się wysoką skutecznością wykrycia usterek praktycznie w całym pojeździe znacznie skracając czas naprawy, zmniejszając ryzyko niepotrzebnej wymiany sprawnych elementów w samochodzie.