Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?

Większość firm ubezpieczeniowych, które działają na rynku, uczestniczy w Programie Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Daje to możliwość poszkodowanemu zgłoszenia stłuczki z pominięciem firmy ubezpieczeniowej sprawcy.

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkody?

BLS pozwala na szybkie i bez zbędnych formalności otrzymanie odszkodowania. Wszystkimi sprawami związanymi z jego wypłatą zajmuje się zakład ubezpieczeniowy osoby poszkodowanej. Cała procedura związana z wypełnieniem i złożeniem stosownych dokumentów jest zdecydowanie szybsza. Ten system działa w Polsce od 1 kwietnia 2015 roku i od tego czasu dołączyło do niego wiele towarzystw, które w swojej ofercie mają taką usługę. BSL przynosi korzyści zarówno dla klienta, jak i ubezpieczyciela. Posiadacze takiej polisy mają możliwość skorzystania z wygodniejszej drogi odszkodowawczej, natomiast towarzystwa ubezpieczeniowe ściślej współpracują ze sobą i wymieniają informacje.   

Kiedy można skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?

W tradycyjnym sposobie zgłaszania szkód uszkodzenie zgłaszane jest do ubezpieczyciela sprawcy. Taka sytuacja niejednokrotnie utrudnia porozumienie i wydłuża czas oczekiwania na pieniądze. W ramach bezpośredniej likwidacji szkody o zdarzeniu informowany jest własny ubezpieczyciel. Odszkodowanie zostaje szybko przez niego wypłacane, a dopiero potem on sam rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. Bezpośrednia likwidacja szkody jest możliwa tylko wtedy, gdy i poszkodowany i sprawca mają takie ubezpieczenie. Można go wykupić w BLS Auto Galeria. Skorzystanie z takiej usługi jest możliwe wyłącznie, jeśli do kolizji doszło na terenie Polski i jeśli w zdarzeniu drogowym brały udział tylko dwa pojazdy. Kolejnym warunkiem jest wartość wyrządzonej szkody, która nie może przekroczyć 30 tys. złotych, jeśli chodzi jedynie o szkodę na mieniu. Jeśli podczas kolizji doszło do urazu, to szkodę osobową należy zgłosić indywidualnie do ubezpieczyciela sprawcy kolizji.