Rodzaje uszkodzeń karoserii w kolizjach i wypadkach drogowych

Uszkodzenia karoserii mogą wystąpić nawet w tych samochodach, które są darzone szczególną troską przez swoich właścicieli. Często dochodzi do nich z przyczyn niezależnych – w wyniku działania czynników atmosferycznych, takich jak grad, lub też stłuczki spowodowanej przed kierowcę innego pojazdu. Rysy i wgniecenia mogą powstać w wyniku zderzenia z nieruchomą przeszkodą, z biegiem czasu karoseria podlega także korozji. Jednak najbardziej poważne uszkodzenia niewątpliwie pochodzą z wypadków drogowych. Jakiego typu uszkodzenia można wyróżnić w obrębie karoserii?

Jakie odkształcenia karoserii powstają podczas kolizji drogowych?

W wyniku zdarzeń, które mają miejsce na drogach każdego dnia, karoserie samochodów ulegają poważnym uszkodzeniom. Rodzaje wgnieceń zależą przede wszystkim od kierunku działania sił, które do nich doprowadzają. Możemy zatem wymienić następujące uszkodzenia:

  • czołowe,
  • ukośne przednie,
  • boczne,
  • ukośne tylne,

Najczęściej spotykanym rodzajem uszkodzenia jest wgniecenie przedniego zderzaka i maski samochodu. Spowodowane może być ono przez zderzenie czołowe dwóch pojazdów, czołowe uderzenie w przeszkodę bądź też uderzenie w bok lub w tył innego auta. Jeśli brałeś udział w kolizji drogowej i Twój samochód wymaga wizyty w warsztacie blacharskim w Białej Podlaskiej, zapraszamy do kontaktu! Zajmujemy się kompleksową naprawą uszkodzonej karoserii.

Oczywiście każde wgniecenie stanowi odrębny, złożony przypadek. Na uszkodzenie wpływa nie tylko kierunek, ale również siła uderzenia oraz konstrukcja samochodu, który powinien być tak zaprojektowany, by jego kabina uległa jak najmniejszemu odkształceniu. Przeniesienie siły deformującej na kolejne elementy karoserii ma na celu ochronę kierowcy i pasażerów znajdujących się wewnątrz pojazdu.